Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting2_1/0/4/042426c8-19e5-49ed-b677-8dd3c13af15e/niedlhom.sk/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
NieDlhom.sk 5 nekalých praktík nebankoviek - NieDlhom.sk
16
feb
2016
0
podvody nebankoviek

5 nekalých praktík nebankoviek

V novembri 2015 ste si v Denníku N mohli prečítať článok Marianny Onuferovej o výsledkoch kontroly Národnej banky Slovenska, ktorá prvýkrát kontrolovala nebankové spoločnosti poskytujúce úvery. Pred čím varuje NBS a na ktorých 5 vecí by ste si mali dať obzvlášť pozor?

Od 1.9.2015 podľa zákona nemôžu nebankové spoločnosti poskytovať pôžičky fyzickým osobám bez licencie od NBS. V opačnom prípade sa dopúšťajú trestného činu nedovoleného podnikania. Aktuálny zoznam licencovaných nebankoviek nájdete tu. Ak sa pôžičke od nebankovej spoločnosti skutočne nedokážete vyhnúť, overte si aspoň, či ide o spoločnosť s licenciou. Môžete tak predísť vážnym problémom.

NBS pri tejto kontrole venovala pozornosť iba spoločnostiam s licenciou, jej zistenia však neboli príliš povzbudzujúce. Zistila, že nebankové spoločnosti aj napriek vlastníctvu licencie od NBS stále používajú nie zrovna najkorektnejšie praktiky. Hrozí im síce odobratie licencie a vysoká pokuta, no často sa jej rýchlou nápravou vyhnú.

Pred čím NBS varuje?

Platba na ruku: Prevzatiu akejkoľvek hotovosti na ruku by ste sa v ideálnom prípade mali vždy vyhnúť. Pokiaľ vám chce nebanková spoločnosť vyplatiť pôžičku na ruku, odmietnite, prípadne skontrolujte, či ide o celú sumu uvedenú v zmluve. Môžu vám totiž dať menej peňazí, pretože ,,si odrátali prvú splátku“ alebo ,,poplatok za vyplatenie v hotovosti“. Prevzatím a odovzdaním sumy prostredníctvom banky získavate cenný dôkaz do budúcnosti.

Doplnkové služby: Nielen u nebankoviek je bežná prax presviedčať klienta o podpísaní zmluvy na ďalšiu doplnkovú službu, no najmä pri nebankovkách je dôležité si na to dať obzvlášť pozor. Môže ísť napríklad o splácanie pôžičky v hotovosti, za ktoré sa zaviažete zaplatiť ďalšie peniaze a ani o tom nemusíte vedieť. Každú pôžičku je možné poskytnúť bez akýchkoľvek vedľajších služieb a produktov. Kto tvrdí opak, klame.

Zmenky: Podstatou zmenky je záväzok podpísaného zaplatiť jej majiteľovi v určenom čase určitú zmluvu. Jej podpisom sa tak dostávate do nevýhody pri problémoch so splácaním. Najlepšou prevenciou pred problémami v budúcnosti je vyhnúť sa pôžičke úplne, prípadne si vziať pôžičku až so 110 % istotou, že ju budeme môcť splatiť. Je jednoduchšie riešiť menej závažné finančné problémy teraz, než omnoho vážnejšie v budúcnosti.

Schopnosť splácať: Nebankové spoločnosti majú povinnosť preveriť príjem svojich klientov, no často tak nerobia. Požičať niekomu peniaze je pre nich veľmi ziskové, a to s minimálnou námahou. Preto aby vám ,,pomohli“ sa môže stať, že vás budú navádzať na uvedenie vyššieho príjmu. Na nikoho sa nespoliehajte, verte iba vlastnému úsudku a schopnostiam pôžičku v budúcnosti bez problémov splatiť.

Zákon o ochrane spotrebiteľa: Uvažujete o pôžičke na právnickú osobu? Opatrne, na podnikateľské pôžičky sa totiž nevzťahuje zákon o ochrane spotrebiteľa. Preto ak vás bude niekto presviedčať, nech si pôžičku zoberiete na živnosť, odmietnite. O pôžičku môžete žiadať ako fyzická osoba, ak niekto tvrdí opak, už viete prečo.

Ide o 5 najbežnejších praktík nebankových spoločností, ktoré odhalila NBS, nekalých praktík je však omnoho viac a môžu sa líšiť spoločnosť od spoločnosti. Buďte preto obozretní a v ideálnom prípade sa snažte pôžičke od nebankovej spoločnosti úplne vyhnúť.

Máte skúsenosti s nebankovými spoločnosťami? Stretli ste sa s podvodnou ponukou, prípadne stali jej obeťou? Podeľte sa s nami v komentároch.

You may also like

lacnejsi uver
Ktorý úver je „lacnejší“?
niedlhom
Zoberiem a zaplatím neskôr…
odmena za pozicku
Odmena 200 € za pôžičku? Prečo nie..