Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting2_1/0/4/042426c8-19e5-49ed-b677-8dd3c13af15e/niedlhom.sk/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
NieDlhom.sk Netradičné ubytovanie počas cestovania, ktoré ušetrí - NieDlhom.sk
22
feb
2016
0
lacne ubytovanie pri cestovani

Netradičné ubytovanie počas cestovania, ktoré ušetrí

Cestuješ veľa alebo o svojej dobrodružnej ceste zatiaľ len snívaš? Ak si nepotrpíš vyslovene na luxus, môžeš na samotnej ceste a ubytovaní ušetriť podstatnú časť svojho cestovateľského rozpočtu. Neboj, nemusíš nocovať v stane a kúpať sa v potoku (i keď aj to je jedna z možností).

Spoznaj lokálnych a ich skryté miesta

Jednou asi chronicky najznámejšou možnosťou je Couchsurfing. Vopred ťa varujem, nejedná sa o hurá systém, že ,,super, niekto ma ubytuje zadarmo a idem ďalej“, ale o komunitu ľudí, ktorej cieľom je v prvom rade zoznámenie sa s miestnymi obyvateľmi a ďalšími cestovateľmi. Aj keď ti je ubytovanie ,,na gauči“ poskytnuté zadarmo, nemal by si to zneužívať a domácim doniesť aspoň nejakú pozornosť, prípadne pomôcť s varením a podobne.

Ako to teda funguje? Na couchsurfing.com si vytvoríš super profil s čo najviac vyplnenými informáciami a fešnou fotkou. Následne si vyhľadáš vo svojej cieľovej destinácií ľudí, čo by ťa možno mohli ubytovať, napíšeš tým s ktorými by si si asi aj mohol rozumieť individuálnu správu, povieš niečo o sebe a tak trochu skúšaš šťastie. Kopírovanie univerzálnych žiadostí ako ,,ahoj, som v pohode a hľadám niekoho v pohode, kto by ma ubytoval, ty vyzeráš v pohode, ubytuj ma, dík“ 150 ľuďom nefunguje. Tiež predsa nechceš skončiť v pivnici na zemi (toto sa pravdepodobne nestáva, určite nie moc často), daj do toho trochu energie.

Takisto u seba môžeš nechať prenocovať ostatných cestovateľov, čo ťa oslovia. Potrénuješ cudzie jazyky, veľmi pravdepodobne spoznáš niekoho super a zažiješ niečo nezvyčajné oproti svojej bežnej rutine.

Prípadne môžeš skúsiť aj bewelcome.org, čo je podobná komunita.

Získaj skúsenosti a množstvo zážitkov

Ak si ochotný si svoje ubytovanie a stravu odpracovať zopár hodinami denne, určite vyskúšaj workaway.infohelpx.net. Pri registrácii na Workaway je potrebné zaplatiť 23 € ročne, prípadne 30 € ak ste pár. Na helpx nemusíte nič platiť, avšak nemôžete priamo kontaktovať svojich hostiteľov, prémiové členstvo stojí 20 € na 2 roky.

Žiadne ďalšie výdavky by sa už nemali naskytnúť, avšak v niektorých prípadoch si od teba hostitelia môžu vypýtať príspevok na stravu, prípadne ubytovanie a pod. Zväčša na to vopred upozornia už v inzeráte, všetky tieto veci by ste si mali ujasniť vopred. Najmä to, koľko a akej práce sa od teba očakáva a čo za ňu dostaneš, keďže aj tu sa na oboch stranách nájdu ľudia, čo to zneužívajú. Práca je väčšinou jednoduchá, ako napríklad pomoc so zvieratami a prácou na farme, učenie detí či trénovanie jazykových zručností alebo odborná práca s ktorou dokážeš pomôcť podľa svojho zamerania.

ako usetrit pri cestovani

Už si nocoval v iglu?

Ďalšou možnosťou, pri ktorej síce zažiješ menej dobrodružstva a nebudeš mať až taký úzky kontakt s domácimi, je globálne známe a úspešné airbnb.com. Ide o sieť hostiteľov z celého sveta, ktorí za istú cenu (často nižšiu než v okolitých hoteloch) ponúkajú svoj byt, dom, izbu alebo dokonca aj iglu a hrad ako ubytovanie počas tvojej dovolenky. Tým, že rezervácia a podobné záležitosti ohľadom ubytovania idú cez tretiu osobu, airbnb, máš pomerne vysokú istotu, že to, kam ideš, je naozaj to, čo je na fotkách. Navyše sa nemusíš báť naťahovačiek ohľadom vrátenia peňazí pri nespokojnosti a podobne. A keď vyrazíš na svoju cestu snov, môžeš podobne niekomu na pár dní prenajať svoj byt aj ty.

Ďalšie možnosti a tipy

Ak ťa zrovna neláka tráviť niekoľko dní v stane alebo pod hviezdami, čo je rozhodne asi tá najlacnejšia možnosť, aká existuje, zrejme sa budeš obzerať po najbližšom hoteli. Najlacnejšie možnosti sú hostely, kde je množstvo mladých ľudí, zvyčajne však zdieľaš izbu s niekoľkými ďalšími ľuďmi. Na hostelworld.com si môžeš vyhľadať hostely z celého sveta, avšak nehrň sa do rezervácie ihneď.

V niektorých krajinách, ako napríklad v Maroku, vieš osobne zjednať lepšiu cenu, než je na internete. V niektorých európskych mestách je však zohnať voľné ubytovanie na poslednú chvíľu ťažké a ceny pri rezervácii cez internet sú naopak nižšie. Záleží od toho kedy a kam ideš, podľa toho si radšej prever obe možnosti.

No a prerobiť si taký kufor auta aby sa v ňom dalo stráviť niekoľko nocí nemusí byť tiež najhorší nápad. Aké sú tvoje skúsenosti s couchsurfingom, airbnb alebo workaway? Podeľ sa s nami v komentároch!

You may also like

10 sposobov ako setrit
10 maličkostí, ktoré nám ušetria peniaze