Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting2_1/0/4/042426c8-19e5-49ed-b677-8dd3c13af15e/niedlhom.sk/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
NieDlhom.sk Poznáte Jevonsov paradox? - NieDlhom.sk
17
jan
2016
0

Poznáte Jevonsov paradox?

Ide o ekonomický pojem a trochu histórie, ale nebojte sa, v tomto článku sa zameriame najmä na samotný paradox, jeho výskyt v našom živote a najmä to, ako ovplyvňuje naše životy a financie.

V roku 1865 si istý Jevons všimol, že efektívnejšie využitie uhlia v parníkoch, ktoré by teoreticky malo spotrebu uhlia znížiť (čo aj všetci očakávali), naopak, spotrebu uhlia zvýšilo. Niečo podobné sa deje aj dnes, máme efektívnejšie technológie, šetrnejšie žiarovky, motory a tak podobne, no celková energetická spotreba neklesá. Tam to máš, ekológia!

Prečo to tak je? V skratke – efektívnejšie využitie uhlia znížilo jeho cenu, nižšia cena a celkovo efektívnejšie využitie zvýšilo jeho spotrebu.

No a čo z toho teda vyplýva pre nás? Nezaoberajme sa teraz ekonómiou a ekológiou, našim cieľom je ušetriť čo najviac osobných financií pri zachovaní nášho štandardu života – investujeme do špeciálnych žiaroviek a energeticky efektívnejších spotrebičov. Často však na účtoch za elektrinu nevidíme takmer žiadny rozdiel.

Avšak sú to práve maličkosti a malé zmeny alebo zvyky, ktoré majú najväčší vplyv na šetrenie zdrojov. Využívajte ich efektívne. Nesvieťte v miestnostiach, kde sa nenachádzate, vypínajte na noc všetko, čo spotrebúva akúkoľvek energiu a pritom danú vec nijak nevyužívate. Regulujte teplotu, v izbách stačí 20 stupňov, v kuchyni aj menej a na chodbách? Presne.

Ak máme niečoho nadmerný dostatok alebo je to lacné (alebo oboje), využívame alebo spotrebúvame toho viac a v konečnom dôsledku namiesto ušetrených peňazí, ktoré sme logicky očakávali, prerábame. Máme šťastie v tom, že máme obrovské množstvo pitnej vody a tak sa aj správame, no vedeli ste, že napríklad varenie s menším množstvom vody ušetrí nielen vodu, ale aj energiu, pretože jej na zohriatie menšieho množstva vody potrebujeme takisto menej? O podobných maličkostiach a spôsoboch, ako ušetriť zdroje v domácnosti, si povieme viac v ďalších článkoch. Cieľom tohto je zamyslenie nad naším postojom a uvedomenie si faktu, že nie je šetrenie ako šetrenie.

Mimochodom, čo s tými starými žiarovkami, ktoré ste vymenili za efektívnejšie? Pokojne ich dorazte v miestnostiach, kde sa zdržiavate krátko, ako napríklad na WC, v komore a pivnici. Stále síce premieňajú 90 % energie na teplo, no to pri krátkom svietení nevadí. Samozrejme, LED žiarovky budú stále tou efektívnejšou a naozaj šetrnejšou voľbou.