Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting2_1/0/4/042426c8-19e5-49ed-b677-8dd3c13af15e/niedlhom.sk/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
NieDlhom.sk Zoberiem a zaplatím neskôr... - NieDlhom.sk
22
mar
2016
0
niedlhom

Zoberiem a zaplatím neskôr…

Reklamy nás nabádajú na financovanie novej chladničky na splátky len s občianskym preukazom alebo na splátky bez navýšenia. Žiadnou novinkou nie je ani refinancovanie starej pôžičky s novým úverom od inej banky.

V súčasnosti sa na trhu nachádza viacero bánk, nebankových subjektov a spoločností, ktoré poskytujú financovanie na splátky.

Pre zákazníka, ktorý nemá finančné krytie na nový mobilný telefón je riešením paušál. Ponúkajú ho mobilní operátori približne od samého začiatku. Možno ste si to neuvedomili, ale aj s týmito paušálmi splácate svoj nový telefón. Pri predplatení daného „balíku“ hovorov a správ je stanovená určitá cena, ktorá sa v prípade kúpy telefónu zvyšuje.

Jedným z rozdielov medzi operátormi, ktorí v súčasnosti na trhu pôsobia sú ich procesy schvaľovania kúpy nového telefónu. U najmladšieho z operátorov si môžete byť istý, že pred schválením si vás overí. Okrem občianskeho preukazu budete musieť uviesť i výšku vášho príjmu a výdavkov (zahrňujúce i splátky úverov alebo iné záväzky). Tieto opatrenia vykonáva spoločnosť z dôvodu určenia schopnosti splácania nového klienta. Možno je to i dôsledok poučenia sa z chýb konkurenčných operátorov.

Ďalším faktom je aj poplatok pri odstúpení od zmluvy. Rovnako ako pri iných splátkach i operátor má právo účtovať si poplatky za odstúpenie od zmluvy. Poplatok je závislý od mesačne platenej čiastky a od času, ktorý zostáva podľa zmluvy do jej splatenia.

Väčšie automobilové spoločnosti už tiež zistili akú silu majú splátky. Mnohé automobilové spoločnosti preto poskytujú popri klasickom leasingu i možnosť financovania na tretiny alebo na štvrtiny. Suma, ktorú preplatíte sa pohybuje v rozmedzí 1 – 4% z ceny vozidla. Prekvapením môžu byť ale poplatky spojené s financovaním a povinné poistenia. Sumy spojené s čiastkovým financovaním sú v rozmedzí od 50-200 eur.

Zákazníkmi nebankoviek sú najčastejšie osoby, ktoré pre komerčné banky nie sú vyhovujúce. Klientom pôžičku poskytujú bez dokladovania príjmov, avšak nie vždy voči nim jednajú korektne. Nebankovým spoločnostiam sa na Slovensku výrazne darí. Dôkazom toho je aj čiastka 4,7 milióna eur, ktorú vlani investovali do reklám. Túto sumu vyčíslila spoločnosť TNS Slovakia.

Dôvod na čudovanie nemáme ak si spočítame koľko eur preplatí bežný žiadateľ o pôžičku u nebankovky. Zákon stanovuje povinnosť uvádzať podmienky získavania úverov. V skutočnosti sú však tieto informácie len čiastočné alebo žiadne. Mnoho spoločností ich majú uvedené iba v zmluvách.

Aj pri pôžičkách, úveroch a platbách na splátky platí porekadlo „trikrát meraj a raz rež“, prípadne si viackrát overte spoločnosť s ktorou uzatvárate zmluvu – a raz podpisujte. Nepodceňujte žiaden varovný signál, ani negatívne skúsenosti iných zákazníkov.

You may also like

lacnejsi uver
Ktorý úver je „lacnejší“?
podvody nebankoviek
5 nekalých praktík nebankoviek