Warning: A non-numeric value encountered in /nfsmnt/hosting2_1/0/4/042426c8-19e5-49ed-b677-8dd3c13af15e/niedlhom.sk/web/wp-content/themes/simplearticle-v1-05/include/gdlr-admin-option.php on line 10
NieDlhom.sk Zodpovednosťou k strate peňazí - NieDlhom.sk
13
jan
2016
6

Zodpovednosťou k strate peňazí

Zodpovednosť je ušľachtilá vlastnosť. Byť zodpovedný znamená myslieť dopredu, myslieť na to, čo ak… Túto vlastnosť nemá ani zďaleka každý a stále sa stretávam s ľuďmi, ktorí, jednoducho povedané, neriešia čo bude zajtra. Žiť pre dnešok nemusí byť až tak zlé, ako sa vraví, mladý som iba raz. Ale to platí len v prípade, že lepší dnešok neznamená horší zajtrajšok. Aby neplatilo staré známe: „dnes hojno a zajtra ho***“.

Príbeh bude o mojom známom, ktorý je tiež zodpovedný. Ako zodpovedný mladý človek vyštudoval kvalitnú vysokú školu a našiel si zamestnanie. Zodpovedne pristupuje k práci a dočkal sa prvých výplat, ktoré jeho zodpovedný zamestnávateľ, chvalabohu, platí načas. Zamýšľa sa nad budúcnosťou, je uvedomelý a vie, že nie všetko môže ísť podľa predstáv a v živote ho môžu stretnúť aj obdobia, keď jeho zamestnávateľ nebude až tak zodpovedný a výplata bude meškať. Alebo bude menej zodpovedná vláda, ktorá sa dušuje, že sa o neho na staré kolená postará. Uvedomoval si potrebu tvorby úspor.

Hneď s prvou výplatou zbehol za kamarátom, ktorý pracuje ako finančný poradca.

Ten mu poradil, aby si sporil v životnom poistení. Vraj poisťovňa zhodnotí jeho vklady a zabezpečí ho na starobu. A ak bude potrebovať časť peňazí skôr, môže si ich z poisťovne vybrať.

To, čo môjmu známemu chýbalo, nebola zodpovednosť, ale informovanosť. Napriek tomu, že vyštudoval vysokú školu, nemal dostatok informácií o tom, čo sa deje s jeho úsporami, ak ich štedro pošle poisťovni. Nemal vedomosť o tom, že prvých 24 jeho platieb poisťovňa použije na výplatu finančného poradcu, ba nemal vedomosť ani o tom, že poisťovňa si naúčtuje tak vysoké poplatky, že jeho zhodnotenie bude po zarátaní inflácie záporné.

Je mi ho ľúto, pretože ak by sa o nič nezaujímal a prebytočné peniaze by rozflákal alebo schovával v ponožke, tak by pravdepodobne jeho finančný poradca nemal tučnú províziu a zároveň by on nestratil na produkte, ktorý nechcel a nepotreboval tisícky eur. Bol iný ako rovesníci v jeho veku a bol zodpovedný, a to ma na tom zaráža najviac…

Možno Vás zaujíma o koľko peňazí prišiel a čo mu bolo povedané:

  • Celková suma, ktorú za rok a pol poisťovni poslal činila: 900 eur
  • Požadoval sporiaci produkt s možnosťou výberu prostriedkov v prípade potreby a aby sa pripravoval na starobu

Čo mu bolo povedané:

  • Zhodnotenie je na úrovni 8% ročne
  • Zmluva sa prvé dva roky nedá zrušiť
  • Nič lepšie na trhu nenájde

Všetky vety, ktoré povedal finančný poradca, boli klamstvá. Lenže ani ten finančný poradca to nevedel, robil len to, čo ho jeho manažér naučil. Robil to v dobrej viere, však sám mal v tom istom produkte peniaze.

Ako by vyzneli vety, ak by sa finančný poradca ozaj vyznal v tom čo robí? Asi takto:

  • Poistenie nie je sporiaci produkt
  • Pri sporení je poisťovňa zbytočná a je to pre teba drahé
  • Mám pre teba inú, lacnejšiu alternatívu – napríklad kolektívne investovanie v podielových fondoch

Finančný poradca už, chvalabohu, nie je vo fachu, no ktohovie koľko neplechy stihol narobiť, kým sa k nemu dostala informácia, že jeho manažér to nemyslí a ani nemyslel s klientmi s kostolným poriadkom…

You may also like

10 sposobov ako setrit
10 maličkostí, ktoré nám ušetria peniaze